Po co mi sklep internetowy skoro jest Allegro?
To stwierdzenie może miało sens kilka lat temu gdy na Allegro można było jeszcze normalnie sprzedawać i dobrze na tym zarabiać.
Obecnie to już nie ten sam portal, ciągłe zmiany najpierw miniaturki z białym tłem, potem szablony no i ciągłe podwyżki oraz blokady konta za nic.
Sam tam handlowałem prawie osiem lat. Obecnie już tylko wyprzedaje zaległy towar. Przez ten czas zdążyłem się bardzo dużo nauczyć o handlu przez Internet. Dużo też nauczyłem się o tym jak działają Rynkowi monopoliści. Dla tych, którzy jeszcze nie rozumieją dlaczego Nowi właściciele Allegro wprowadzają tak wiele ,,nieprzemyślanych,, zmian mam złą wiadomość. Działania te są celowe mają za zadanie ,,zniszczyć konkurencję,, i przejąć ich (waszych) klientów. Właśnie TAK ktoś na górze wpadł na pomysł jak zwiększyć zyski i zacząć zarabiać już nie tylko na prowizji i promowaniu aukcji ale również na samej sprzedaży. Mając dostęp do najdokładniejszych statystyk ,,co się sprzedaje,, u samego źródła można rozwinąć najbardziej dochodowy Biznes. Zwykłym sprzedającym pozostaje już tylko konkurowanie ceną albo wykupowanie bardzo drogich promowań aukcji. Powstaje Oficjalny Sklep Allegro, czyli allegro zaczyna sprzedawać na allegro. Żart? Nie sądzę. W mojej diagnozie jest to celowa strategia prowadząca do maksymalizacji zysków przy wykorzystaniu obecnych zasobów. Uboczny skutek tych działań to niestety bezpośrednia ingerencja w interesy mniejszych allegrowiczów. Spółka Allegro zaczyna handlować towarami, które rotują najczęściej i mogą mieć największą marżę. Nie ponoszą żadnych opłat za wyróżnienia i pozycjonowanie, nie muszą płacić prowizji, więc mogą oferować towar po najniższych cenach zachowując jednocześnie wysoki zysk. Paradoksalnie właściciel platformy sprzedaży sprzedaje na swojej platformie jako jedyny uprzywilejowany użytkownik robiąc bezpośrednią konkurencję swoim klientom. To pokazuje, że można legalnie dążyć do monopolizacji sprzedaży, ale ”na swoim podwórku”.
Gdzie więc mają się podziać ci, którzy dotąd z powodzeniem sprzedawali na Allegro, mają jeszcze dużo towaru ale zauważyli już że to nieopłacalna droga donikąd ?
Budowanie pozycji i wizerunku firmy handlowej w sieci tak naprawdę może dokonywać się tylko w sklepie internetowym. Nadal jednak wielu e-sprzedawców ma przekonanie, że to droga inwestycja, wymagająca zaangażowania i wiedzy, tylko dla programistów i dużych firm. Sklep Online daje swobodę działania. Dzięki niemu sprzedajesz nie, między tysiącami innych sprzedawców, ale pod własnym szyldem. Jedyne opłaty stałe jakie ponosisz to miesięczny lub roczny abonament oraz ewentualne dodatki, które możesz – ale nie musisz – wprowadzić na swojej stronie. Sklepy na abonament to na przykład Shoper, ShopGold, IdoSell, Shoplo czy Redcart. Z tej listy najbardziej wyróżnia się Shoper, który osobiście miałem przyjemność testować prawie 2 lata. Shoper jest łatwy w obsłudze i non stop rozwijany dlatego z ,,gotowych,, rozwiązań mogę go śmiało polecić początkującym sprzedawcom. Jeśli nie interesuje Cię sklep na abonament na pewno zainteresuje Cię Prestashop. Przy jego wdrażaniu trzeba już niestety mieć pojęcie o projektowaniu i działaniu Google. W zamian nie musisz płacić abonamentu i przejmować się podwyżkami cen. Jeśli jesteś zainteresowany sklepem bez abonamentu na przykład Prestashop skontaktuj się powiedz lub napisz czego potrzebujesz a ja za darmo przygotuję dla Ciebie wycenę. Mam też bardzo duże doświadczenie ze Shoper i chętnie pomogę Ci go zainstalować. Nie ma w żadnym z tych modeli sklepów prowizji, ani opłat za wystawione przedmioty. W Shoperze w abonamencie masz natomiast szablon graficzny sklepu, w którym nikt nie zmusza cię do robienia zdjęć na białym tle, 24 godzinną pomoc techniczną, dostęp do wewnętrznego systemu płatności (oferującego wszystkie liczące się metody płatności w Polsce) oraz opcję uruchomienia kampanii reklamowej w Google, skierowanej na generowanie nowych zamówień dla e-sklepu. To jeszcze nie wszystko Na przykład oprogramowanie Shoper pozwala też na sprzedaż na Facebooku, integracje z firmami kurierskimi, hurtowniami i systemami ERP. Ma integracje z Allegro zarówno jeśli chodzi o aukcje jak i zamówienia. Jest to informacja dla tych, którzy mogliby za bardzo za starym serwisem tęsknić lub nie potrafili się przed nowym przełamać.
Im szybciej zaczniesz promować własny sklep i inne kanały sprzedaży,
tym lepiej dla ciebie
''Mądrzy przedsiębiorcy nie uzależniają się od portalu allegro''
– GodWeb