Korzyści z certyfikatu SSL
z punktu widzenia SEO

Zagadnienie bezpieczeństwa w sieci jest coraz to bardziej popularne. Internauci są coraz bardziej świadomi zagrożeń, częściej też zwracają uwagę na stosowane w sklepach online i na zwykłych witrynach zabezpieczenia, które mają zapobiegać przechwytywaniu ważnych danych (dane osobiste, dane logowania, hasła itp.).

Istotnym czynnikiem strony www, jest certyfikat SSL . Funkcją certyfikatu SSL jest zaszyfrowanie wszystkich danych przechodzących między serwerem a przeglądarką internetową. Dzięki niemu, dane przesyłane na drodze użytkownik – serwer nie mogą być „podejrzane”.

Chciałbym teraz opisać temat certyfikatów i porównać zmiany jakie mogliśmy zaobserwować ostatnio w najpopularniejszych w Polsce przeglądarkach www.

Zarówno Google Chrome jak i Mozilla Firefox wdrożyły do przeglądarek opcje informujące Internautę o braku protokołu szyfrowania na witrynach, gdzie znajdują się formularze płatności, logowań, rejestracji czy inne formularze, gdzie użytkownik może podawać nejawne dane.

google chrome, firefox, opera, safari

Najpopularniejsza przeglądarka w naszym kraju – Google Chrome od 56 wersji zaczęła pokazywać komunikaty „Niezabezpieczona” w adresie strony (w pasku), w miejscu gdzie zazwyczaj widać ikonę kłódki sygnalizującą o certyfikacie SSL dla stron, które nie posiadają tego certyfikatu zainstalowanego.

Jak sprawdzić szybkość ładowania strony?

Szybsze działanie witryny zależy przede wszystkim od tego ile megabajtów zajmuje. Jeśli chcemy zoptymalizować stronę pod kątem szybkości ładowania, powinniśmy najpierw sprawdzić, w jakim czasie się otworzy. Nie wystarczy odpalić stronę, by ocenić, jak szybko działa. Z pomocą przychodzą nam specjalistyczne narzędzia, jak Google Page Speed Insights. Obsługa tego narzędzia jest bardzo prosta. Trudniejsza jest sama optymalizacja. Wystarczy podać adres witryny, a potem wcisnąć Analizuj by dostać aktualne informacje na temat czasu wczytywania i możliwych przyczynach opóźnień. Oczywiście PageSpeed nie jest jedynym narzędziem, do sprawdzania szybkości. Warto też skorzystać z narzędzia Pingdom Website Speed Test. Warto zapamiętać, by przy sprawdzaniu szybkości ustawić Europe jako lokalizację, ponieważ w różnych częściach świata prędkość strony będzie różna.

 

Twórcy drugiej po chrome najpopularniejszej przeglądarki Firefox Mozilla pokazują podobny komunikat.
Wchodząc na niebezpieczną witrynę, przy adresie www, zauważymy ikonkę skreślonej na czerwono kłódki.

 

 

Oprócz tego przy każdym formularzu w polu gdzie wpisuje się dane internaucie pokazywany jest komunikat o nieobecności zabezpieczeń oraz o możliwości przechwycenia wprowadzonych przez niego danych.

Certyfikat SSL a pozycjonowanie strony w Google

Pracownicy Google wielokrotnie już od 2014 roku zaznaczali, że zabezpieczenia są dla nich ogromnie ważne, dlatego od paru lat, jednym z elementów wpływających na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania jest znajdowanie się certyfikatu SSL w kodzie strony.

Możemy o tym przeczytać na oficjalnym blogu Google: Webmaster Central Blog.

GodWeb Robert Gołębiewski

Projektuję sklepy i strony internetowe WordPress i WooCommerce, pozycjonuję i reklamuję w Google, rozwijam media społecznościowe. Tworzę kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 530-526-348, albo napisz do mnie, aby otrzymać szczegółową wycenę.